Osobním automobilem

 

Vzdálenost mezi Českou Republikou a pobřežím Černého moře je cca 1300-1600 Km, dle místa odjezdu a příjezdu. Je ovšem nutné počítat se špatným stavem vozovek. V Bulharsku jsou navíc velmi důsledné a časté dopravní kontroly. V posledních letech už nemusíte mít strach z nutnosti uplácení. Pokud jede do Bulharska v zapůjčeném nebo firemním vozidle, musíte mít plnou moc od majitele vozidla ( s překladem do bulharštiny a jednoznačně řešeným vztahem k zapůjčenému vozidlu). Pokud tomu tak není, může dojít k zabavení dopravního prostředku.

 

Řada našich turistů se v posledních letech autem či motocyklem do Bulharska vypravila a mnozí si tuto volbu nemohou vynachválit. Rodina se dvěma dětmi tímto způsobem zvládne cestu do Bulharska a zpět asi za 8.000.-Kč. Na hranicích osobní vozy obvykle nečekají, kromě jugoslávských, proto je o něco lepší zvolit trasu přes Rumunsko. Tolik obávané vymáhání úplatků už není větším problémem, neboť došlo k řadě opatření. Korupce mezi pohraničníky a celníky přesto nebyla vymýcena zcela. Řidiči zájezdových autobusů údajně stále odevzdávají „dárky“ v podobě cigaret či piv, pro rychlejší a bezproblémové odbavení. U osobních aut není větší riziko. Se stížností na pohraničníky je možné se případně obrátit na speciální linku 983 18 65.

Musíte mít sebou:

– zelenou kartu

– mezinárodní poznávací značku

– technický průkaz

– nejlépe mezinárodní ŘP

– notářsky ověřený souhlas majitele (při cestě vypůjčeným vozem)

– hasící přístroj

– lékárničku

– výstražný trojúhelník

– pneumatiky s minimální hloubkou dezénu 1,6 mm
Trasy:

doporučujeme využít programy typu road planer.
Náš tip:

Praha – Varna: trasa je dlouhá asi 1 600 km. Nejrychlejší cesta vede přes Bratislavu, Budapešť, Segedín hraniční přejezd Nagylac/Nadlac. V Rumunsku budete pokračovat směrem na Arad a Bukurešť, odkud pojedete na hraniční přejezd Giurgiu/Ruse (most). Nevýhodou této trasy jsou špatné silnice v Rumunsku a nutnost projíždět Transylvánské Alpy s klikatícími se úzkými silnicemi. Jízdu v noci nelze v Rumunsku doporučovat. Dnes se také nabízí možnost jet ze Segedínu do Bělehradu a pak pokračovat směrem na Niš a Sofii. Nevýhodou této trasy jsou zase poplatky za jugoslávské dálnice a poplatek za povolení průjezdu Jugoslávií.

Některé další trasy: Přes Rumunsko:

Hranice ČR – Břeclav/Slovensko: Kúty – Bratislava – Rusovce/Maďarsko:Rajka – Budapest – Kecskemét – Szeged – Nagylak/Rumunsko:Nadlac – Arad – Deva – Sibiu – Pitesti – Bukuresti – Giurgiu/Bulharsko: Ruse (most Dunaj „Danube“) – Razgrad – Šumen – Varna – Burgas (nebo Ruse – Veliko Tarnovo – Gurkovo – Sliven – Burgas – Varna)

 

z Aradu možná také následující cesta po rumunské E70:

 

Arad – Timisoara – Caransebes – Drobeta – Turnu – Severin – Calafat/Bulharsko: Vidin (trajekt) – Montana – Sofia – Plovdiv – Stara Zagora – Karnobat – Burgas – Varna

 

(V případě trasy po E79: Arad – Paulis -Topolovatul Mare – Craiova – Montana – Sofia ad.)

Přes Srbsko:

z Maďarska – Szeged/Srbsko:Horgos (dále po E75) – Subotica – Novi Sad – Bělehrad – Niš – Pirot – Dimitrovgrad/Kalotina (E80) – Sofia – Plovdiv – Stara Zagora – Karnobat – Burgas – Varna

Poplatky

Dálniční poplatky:

Slovensko – 100 Sk

Maďarsko – cca 720 Kč

Bulharsko – cca 600 Kč
Přechody:

most Danube (Georgia – Ruse) – 7 USD/vůz, 1USD/osoba

tranjekty přes Dunaj (Orjachovo – Vidina) – v průměru asi 15 USD/vůz + 3USD/osooba
Další poplatky:

Tranzit Rumunskem – cca 330 Kč

Nákladní automobily a vozy k přepravě více než osm osob musí mít silniční známku.

Měsíční známka – 61 EUR

Týdenní – 25 EUR

Pohonné hmoty:

Na Slovensku jsou ceny velmi podobné, v Maďarsku a Srbsku o něco vyšší, zato v Rumunsku a Bulharsku jsou ceny výhodnější. Benzínky jsou v Bulharsku od sebe vzdálené více než v ČR (cca. 30 – 40 km), proto je vhodné nenechávat tankování na poslední chvíli. Platí se obvykle hotově v místní měně. Karty přijímají jen větší benzínky s non stop provozem (např.Shell). Některé benzínky mohou být po 22.hodině už zavřené. Je zakázáno převážet do Bulharska benzín v kanystru!

 

Orientační cena benzínu v Bulharsku: cca 2,2lv = 29 Kč / litr.
Rychlostní limity (dle Zákonu o silničním provozu v BR z r.2002):

osobní automobily motocykly
obec: 50 km/h 50 km/h
mimo obec: 90 km/h 80 km/h
dálnice: 120 km/h 100 km/h

Co je třeba dále dodržovat:

– minimální hloubka desénu je 1,6 mm

– bezpečnostní pásy musí být zapnuté i na zadních sedačkách

– motocyklisté musí mít helmu a celoročně zapnutá světla

– v obydlených oblastech je zakázáno používat klakson mezi 22.00 a 06.00 hod. (o svátcích do 9.00 hod.)

– netelefonovat bez hands free sady

– pod hrozbou vysoké pokuty nevyhazovat odpadky z jedoucího vozu
Pokuty za nedodržení pravidel silničního provozu, podle zákonné změny z r.2005:

Doporučujeme důrazně předpisy dodržovat, vyhnete se vysokým pokutám a případné zvůli dopravních policistů.

– Překročení rychlosti do 20 km/h : 5 BGN, do 30 km/h: 10 BGN, do 40 km/h: 20 BGN, do 50 km/h: 30 BGN, nad 50 km/h: 70 BGN, opakované porušení 100 BGN.

– Jízda na červenou na křižovatce : 40 BGN

– Nesprávné předjíždění či nedání přednosti: 20 BGN

– Alkoholu v krvi od 0,5 do 1,2 promile : 300 BGN (opakovaně 500 BGN)

– Řízení bez ŘP : 100-300 BGN

– Nesvítící světla : 40 BGN

– Ojeté pneumatiky : 40 BGN

– Nepoužívání bezp.pásů (vč.zadních sedadel) : 40 BGN

– Zapnutý motor na parkovišti, pokud to není nezbytně nutné : 50 BGN

– Volání mobilem při jízdě bez použití hands-free sady : 40 BGN

– Nesprávné parkování: 200-3000 BGN

Poznámka: 1 BGN se přibližně rovná 15Kč.
Dopravní nehoda, krádež auta:

Při dopravní nehodě při níž nebyl nikdo zraněn a škody nejsou odhadem vysoké, není po vzájemné domluvě řidičů nutné přivolávat policii. V opačném případě je postup standartní. Telefony: dopravní policie (KAT) : 165 (665060, 98272823), záchranka (barza pomošt) : 150, silniční pomoc (patna pomošt) : 146 (1286, 91146). I při malé škodě je třeba přivolat policii pokud hodláme uplatnit pojistku, neboť pojišťovny pochopitelně vyžadují policejní odhad škody. Za příjezd silniční pomoci na místo se účtují 2EUR za km. 50 EUR stojí každá započatá hodina práce na silnici. Hlavní autoservisy v Bulharsku jsou v Plovdivu ul. „Brezovsko šosé“ 195, blízko dálnice, ve Stare Zagore (Průmyslová zona), ve Slivenu v blízkosti hlavní cesty, v Burgasu v městské části Izgrev.Operátoři mluví hlavně německy.